Trwa ładowanie proszę czekać ...

Rodzaje ekranów dotykowych cz.2

9 czerwca 2016

W poprzednim wpisie przybliżyłem Wam dwa z najpopularniejszych modeli ekranów dotykowych, czyli ekran pojemnościowy oraz ekran opornościowy. W dzisiejszym wpisie przyszła pora na kolejne technologie, jakie wykorzystywane są do produkcji ekranów dotykowych.

Kolejną dosyć ciekawa i szeroko stosowaną technologią ekranów dotykowych są ekrany akustyczne. Bardzo często wykorzystywane są w bankomatach oraz innych podobnych urządzeniach, w których nie wykorzystujemy zaawansowanych gestów. Za pomocą specjalnych podzespołów na powierzchni ekranu wytwarzana jest fala elektroakustyczna, która odbierana jest przez czujniki umieszczone po bokach ekranu. W momencie zetknięcia palca lub innego miękkiego materiału na ekranie zaburzamy, lub nawet pochłaniamy falę akustyczną. Fakt ten zostaje szybko zarejestrowany przez system obsługujący elektronikę w urządzeniu i na tej podstawie wyznaczany jest punkt zetknięcia palca z ekranem. Jest to bardzo wytrzymałe rozwiązanie, które odporne jest na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku dotykowych ekranów pojemnościowych uszkodzenie powierzchni wyświetlacza może wiązać się z problemami w jego funkcjonowaniu. Przy ekranach akustycznych jakość powierzchni ekranu nie ma znaczenia. Po prostu może być bardzo porysowany i nie wpływa to na jego działanie.

Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem stosowanym w ekranach dotykowych jest podczerwień. Ekrany działające na zasadzie załamania światła podczerwonego cechują się bardzo dobrą wydajnością oraz obsługą technologii multi-touch. Dwie diody emitujące światło podczerwone umieszczone po bokach urządzenia oraz odbiornik rejestrujący wszelkie załamania, oraz cienie w postaci kamery. To sprawia, że ta prosta konstrukcja zyskuje bardzo duże grono odbiorców szczególnie w urządzeniach, które podlegają dużej eksploatacji np. w punktach informacji turystycznej czy urzędach jako kioski informacyjne.

To jaką formę i model ekranu dotykowego wybierzemy, w głównej mierze zależy od jego zastosowań. Jeżeli potrzebujemy małego wyświetlacza dotykowego, z powodzeniem sprawdzi się nam ekran pojemnościowy. Dla dużych ekranów najlepszym rozwiązaniem będzie ekran działający na podczerwień.