Rodzaje ekranów dotykowych cz.2

W poprzednim wpisie przybliżyłem Wam dwa z najpopularniejszych modeli ekranów dotykowych, czyli ekran pojemnościowy oraz ekran opornościowy. W dzisiejszym wpisie przyszła pora na kolejne technologie, jakie wykorzystywane są do produkcji ekranów dotykowych.

Kolejną dosyć ciekawa i szeroko stosowaną technologią ekranów dotykowych są ekrany akustyczne. Bardzo często wykorzystywane są w bankomatach oraz innych podobnych urządzeniach, w których nie wykorzystujemy zaawansowanych gestów. Za pomocą specjalnych podzespołów na powierzchni ekranu wytwarzana jest fala elektroakustyczna, która odbierana jest przez czujniki umieszczone po bokach ekranu. W momencie zetknięcia palca lub innego miękkiego materiału na ekranie zaburzamy, lub nawet pochłaniamy falę akustyczną. Fakt ten zostaje szybko zarejestrowany przez system obsługujący elektronikę w urządzeniu i na tej podstawie wyznaczany jest punkt zetknięcia palca z ekranem. Jest to bardzo wytrzymałe rozwiązanie, które odporne jest na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku dotykowych ekranów pojemnościowych uszkodzenie powierzchni wyświetlacza może wiązać się z problemami w jego funkcjonowaniu. Przy ekranach akustycznych jakość powierzchni ekranu nie ma znaczenia. Po prostu może być bardzo porysowany i nie wpływa to na jego działanie.

Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem stosowanym w ekranach dotykowych jest podczerwień. Ekrany działające na zasadzie załamania światła podczerwonego cechują się bardzo dobrą wydajnością oraz obsługą technologii multi-touch. Dwie diody emitujące światło podczerwone umieszczone po bokach urządzenia oraz odbiornik rejestrujący wszelkie załamania, oraz cienie w postaci kamery. To sprawia, że ta prosta konstrukcja zyskuje bardzo duże grono odbiorców szczególnie w urządzeniach, które podlegają dużej eksploatacji np. w punktach informacji turystycznej czy urzędach jako kioski informacyjne.

To jaką formę i model ekranu dotykowego wybierzemy, w głównej mierze zależy od jego zastosowań. Jeżeli potrzebujemy małego wyświetlacza dotykowego, z powodzeniem sprawdzi się nam ekran pojemnościowy. Dla dużych ekranów najlepszym rozwiązaniem będzie ekran działający na podczerwień.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *